Categories: hydrożel, ogród, rośliny

Dlaczego warto stosować hydrożel dla roślin

Hydrożel jest to superchłonny polimer o wysokiej zdolności zatrzymywania wody wykorzystywany w uprawie roślin. Jest przyjazny dla środowiska i bezwonny, ma przezroczysty, mikrokrystaliczny wygląd.

Głównym zadaniem hydrożelu jest zwiększenie ilość wody w glebie dostępnej dla roślin. Hydrożel nie tylko zwiększa wilgotność ziemi, ale także gromadzi składniki odżywcze, napowietrza podłoże, zapobiega wodnej erozji gleby. Krótko mówiąc, dzięki zastosowaniu hydrożelu dla roślin, woda i składniki odżywcze są dostępne przez dłuższy czas, co skutkuje silniejszym i zdrowszym wzrostem roślin również w suchych i ciepłych warunkach. Hydrożel ma także zdolność pochłaniania nadmiaru wody, co zapobiega gniciu roślin.

Hydrożel jest substancją w postaci suchego proszku lub drobnych granulek, który po zalaniu wodą, pochłania ją, tworząc gąbczastą strukturę skutecznie utrzymującą wilgoć. Po wchłonięciu wody, hydrożel uwalnia ją stopniowo do gleby. Następnie ponownie absorbuje wodę i cały proces jest powtarzany. Właściwości hydrożelu utrzymują się przez około trzy lata.
Hydrożel zatrzymuje wodę w strefie korzeniowej, dzięki czemu rośliny mogą stale pobierać wilgoć i składniki odżywcze według potrzeb. Pozwala to na zmniejszenie częstotliwości nawadniania, a tym samym kosztów zużycia wody. Dodatkowo struktura hydrożelu jest bezpieczna i zapobiega gniciu korzeni.

Zalety stosowania hydrożelu dla roślin:
– Zwiększa wilgotność gleby
– Zmniejsza częstotliwość nawadniania
– Zmniejsza koszty związane z podlewaniem
– Zapobiega utracie niezbędnych składników odżywczych
– Zwiększa przeżywalność sadzonek
– Poprawia jakość roślin
– Pozwala na wzrost roślin w skrajnie gorących i suchych warunkach
– Zapobiega wodnej erozji gleby

Ponadto hydrożel dodany do gleby zwiększa jej objętość, zapewniając lepszą przestrzeń do wzrostu korzeni roślin. Hydrożel ulega biodegradacji i zaczyna się rozkładać w ziemi po około trzech latach. Hydrożel ma szerokie zastosowanie, może być wykorzystywany w ogrodnictwie, rolnictwie, ogródkach działkowych, a także przy uprawie roślin ozdobnych na balkonach czy tarasach.