Categories: hydrożel, rośliny

Zastosowanie hydrożeli w ogrodzie

Zestresowane rośliny

Upalne lato daje popalić nie tylko ludziom, cierpią również rośliny. Niedostatek opadów atmosferycznych oraz wysokie temperatury powodują więdnięcie, a nawet zamieranie roślin. Stres wodny, któremu poddane są rośliny wynikać może zarówno z niedoboru wody, jak i ze słabej przepuszczalności podłoża, ale paradoksalnie przyczyną stresu może być również nadmiar wody w podłożu.

Jak dbać o ogród latem?

Wydawać się może, że jedynym remedium, z którego możemy skorzystać jest założenie systemu nawadniającego. Koszty wody oraz samej instalacji bywają zaporą dla wielu osób. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla miłośników roślin, którzy pragną poprawić wygląd swoich roślin i zadbać o nie w sposób właściwy jest superabsorbent, czyli hydrożel.

W czym pomoże hydrożel?

Superabsorbent jest polimerem, który ma niezwykłe właściwości wiązania wody i zamieniania jest w żel. W ten sposób korzenie roślin, które znajdują się w sąsiedztwie cząsteczek hydrożelu mogą pobierać wodę. Bardzo ważną cechą żelu jest oddawanie wody oraz jest absorpcja – w zależności od warunków. Cząsteczki hydrożelu kurczą się lub powiększą co wpływa na strukturę gleby. Szczególne znaczenie ma to w przypadku gleb mniej przepuszczalnych, gdzie powstanie struktury gruzełkowatej korzystnie wpływa na stosunki wodno-powietrzne gleby. Na glebach lekkich, podczas upałów rośliny mają bardzo ograniczony dostęp do wody, stosując hydrożel zatrzymujemy wodę w glebie na poziomie korzeni roślin.

Jak stosować agrożel?

Agrożele stosować można zarówno w uprawach pojemnikowych oraz w gruntowych, najlepsze efekty uzyskamy na glebach o strukturze lekkiej. Użycie hydrożeli jest stosunkowo proste, należy jednak pamiętać, aby żel wymieszać z dokładnie z podłożem. Hydrożel powinien znajdować się na wysokości systemu korzeniowego roślin. W ten sposób wykorzystamy cały jego potencjał. Hydrożel nie przyniesie żadnych rezultatów, jeśli zostanie umieszczony zbyt głęboko lub zbyt płytko. Właściwe zastosowanie superabsorbentów spowoduje, że podczas upalnych dni znacznie rzadziej będziemy musieli nawadniać rośliny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku planowania urlopów.